Jak uszy wpływają na Twoje ciało?

Według medycyny chińskiej uszy są bardzo istotną częścią ciała. Ponad dwieście punktów akupunkturowych łączy je z innymi częściami ciała.

Akupunktura ucha jest systemem, w którym poprzez stymulację punktów zlokalizowanych na małżowinie usznej uzyskuje się poprawę samopoczcia. Jest to prosta i bardzo skuteczna technika. Małżowina uszna jest  unerwiona przez trzecią gałązkę nerwu trójdzielnego, nerw uszny wielki, nerw potyliczny mniejszy oraz gałązki końcowe nerwów błędnego, podjęzykowego i twarzowego. Poprzez swoje bogate unerwienie ucho ma połączenie z różnymi układami mózgu, w tym siateczkowatym, podwzgórzowym i limbicznym, poprzez które może wpływać na narządy wewnętrzne. Współcześnie właśnie to wyjaśnienie stanowi podstawę rozumienia mechanizmu działania zabiegu nakłuwania ucha. W starożytności, kiedy układ nerwowy nie był jeszcze dostatecznie znany, pisano, że ucho jest miejscem, w którym spotykają się wszystkie kanały energetyczne ciała ludzkiego. Wzmianka ta znajduje się w najstarszym zachowanym dziele chińskim o akupunkturze „Huangdi Neijing”, czyli „Kanonie medycyny wewnętrznej”, wydanym w IV stuleciu p.n.e. Wieki temu wiedza ta była już wykorzystywana przez lekarzy chińskich.

Dotychczas opisano ponad 200 punktów rozmieszczonych na uchu. Jest to obszar w ciele o ich największych zagęszczeniu. Punkty mogą oddziaływać na psychikę, układ nerwowy, narządy wewnętrzne oraz układ mięśniowo-szkieletowy. Jeśli chodzi o ich lokalizację, zauważono, że ucho ma kształt odwróconego głową do dołu płodu ludzkiego. W efekcie np. twarzy odpowiada obszar płatka ucha, a grobelka reprezentuje kręgosłup.Akupresura ucha działa podobnie.Masaż uciskowy płatków ucha pomaga złagodzić np. ból głowy, ucha.

Uszy są świetnym narzędziem diagnostycznym. Służą nie tylko do słuchania  ale również mają dużo do powiedzenia.

Spróbuj zabiegu akupunktury uszu. Działa bardzo dobrze w przypadku redukcji bólu występującego  w różnych częściach ciała i zmniejsza  zachcianki na substancję które nas uzależniają m.in. Cukier, nikotyna.

Podziel się z najbliższymi!

O AUTORZE

mgr Elżbieta Jurkojć

Terapeuta Spa, dyplomowany masażysta z ponad 10 letnim stażem.Członek World Massage Federation. Specjalizuje się w kosmetyce holistycznej i naturalnych terapiach twarzy i ciała. Autorka licznych publikacji w czasopismach branży Beauty. Właściciel "Holistic Day Spa" w Myślenicach.

ZAPRASZAMY